5 תועלות ישירות מטיפול רגשי בעזרת כלבים מידע מקצועי אישימכלב

5 תועלות ישירות מטיפול רגשי בעזרת כלבים

בשנים האחרונות חוזר הטיפול בעזרת כלבים ומוכיח את עצמו ככלי עוצמתי ביותר. מחקרים מעידים כי ילדים מגיבים לטיפול שכזה טוב יותר, ובתקופת זמן קצרה יותר יחסית לסוגי טיפול רבים אחרים. כל זה נובע מעצם היותו של הכלב כלי השלכתי מהטובים שיש אם לא הטוב שבהם.

השתתפות האלמנט הכלבי בטיפול מעורר עניין רב אצל הילד. האינטראקציה בין הכלב לילד הופכת להיות הגורם המניע של הטיפול, מה שלא ניתן למצוא בשום סוג אחר של טיפול.

ישנו ספקטרום נרחב של צרכים אצל ילדים ובני נוער, אשר הטיפול הרגשי בעזרת כלבים נותן לו מענה, שחשוב שהורים ידעו עליו. החל ממצבים נפשיים ופיזיים אשר הכלב עוזר בשיפורם ועד מאבקים יום יומיים ואתגרים שילדים מתקשים להתמודד עמם.

הטיפול הרגשי בעזרת הכלבים תורם באופן ישיר ומציע חמש תועלות מרכזיות

  1. האמון בין הילד למטפל נרכש במהירות גבוהה יותר, מה שגורם לילד להראות התקדמות מוקדם יותר. ללא קשר מהי הבעיה המטופלת החל מבעיות תקשורת, קשב וריכוז, תוצאות נמוכות בלימודים, בעיות חברתיות ועד תסמונת דאון, פיגור ברמות שונות ואוטיזם. הכלב מביא עמו דרך קלה יותר להתקרב אל הילד ולזכות באמונו, כל שכן להניע תהליך טיפולי בזמן קצר יותר. הכלב מעניק אהבה ללא תנאי, אינו מעביר שיפוט ואינו מעביר ביקורת, לכן אינו מפעיל כל לחץ על הילד. הכלב ניגש אל הילד ללא אג'נדה כלשהי או טריקים שאמורים לגרום לילד להתנהג בצורה מסויימת. עצם נוכחותו של הכלב בחדר מעודדת את הילד ומגבירה את בטחונו העצמי.
  2. הכלב נגיש הרבה יותר מבעלי חיים אחרים. טיפול בבעלי חיים נעשה בעזרת סוגים שונים של בעלי חיים החל מארנבות, מכרסמים אחרים ועד סוסים ודולפינים. אינטראקציה ותקשורת הדדית אמיתית בין בעל החיים לבין הילד מתרחשת לרוב ובעיקר מול כלבים סוסים ודולפינים. בין בעלי החיים האלה הכלב הוא הנגיש ביותר. קצת בעייתי להכניס סוס לבית ספר או דולפין לקליניקה טיפולית. הכלב יכול להתלוות לילד כמעט לכל מקום עד כדי היכולת לגור עם הילד באותו בית וכך הוא יכול ללמוד את בעיותיו של הילד וממש להתאים עצמו, בעזרתו של המטפל, לטיפול בילד ובצרכיו.
  3. הכלב מעניק לילד תחושה של עצמאות ושל יכולת עצמית גבוהה. במקרים חמורים של בעיות פיזיות מסוימות הכלב מהווה פיתרון מדהים. ישנו הבדל גדול בין להיות תלוי בכלב מאשר להיות תלוי באדם אפילו אם זה הורה או מישהו קרוב אחר, בביצוע מטלות יום יומיות כמו הוצאת בגדים מהארון או הדלקה וכיבוי של האור בחדר. השימוש בכלב המאולף לביצוע פעולות מסוג זה נותן לילד תחושת עצמאות והופך אותו להרבה פחות תלותי. עזרה שכזו מצידו של הכלב גורמת לילד להיות הרבה יותר נחוש בביצוע המשימות ומחזקת אותו מאד.
  4. הכלב מספק מוטיבציה לביצוע פעילות מחזקת שלא תמיד נעימה לילד המוגבל. לדוגמא, ילד אשר אמור לבצע פעילות גופנית או פיזיותרפיה כדי לחזק שרירי גוף חלשים לא תמיד בעל מוטיבציה לעשות זאת. זה קשה וזה לא נעים ולא נוח. כאשר הכלב נמצא איתו יחד בתירגול ומשתתף פעיל בתרגילים, הדבר מעלה בצורה מדהימה את המוטיבציה של הילד לבצע את הפעילות. זה הרבה יותר כיף "לשחק" עם הכלב, גם אם זה קצת כואב, מאשר לעשות תרגילי התעמלות מונוטוניים כואבים ומתישים.
  5. הכלב מייצר שמחה ואושר. טבעו העדין של הכלב, שמחת החיים שלו, הרצון הבלתי פוסק לרצות את הילד האהבה ללא תנאי שהוא מסוגל להעניק בלי לדרוש בחזרה מאום, כל אלה חוברים יחד להפוך אותו למכונה משומנת של ייצור שמחה ואושר אצל הילד. זוהי התועלת הגדולה ביותר שמביא איתו הכלב לחדר הטיפולים. חלק גדול מהילדים נאלץ להיאבק יום יום בלקויות למידה מסוגים שונים. ההתמודדות הזו קשה לילד ומהר מאוד הופכת לצער, כאב ותיסכול. הורים ומורים שמים לב לבעיות של הילד ומשתדלים לעזור. הילד מרגיש שהקושי שלו הופך ל"עניין" וכל אי הצלחה גורמת לתיסכול גדול עוד יותר, שגורם לירידת הביטחון העצמי של הילד ותחושה חזקה של ערך עצמי נמוך. העבודה עם הכלב מייצרת עבור הילד סביבה בטוחה. סביבה שבה לא שופטים אותו ולא מבקרים אותו. בנוסף לכך עבודה עם הכלב נותנת לילד תחושת הצלחה ומעלה לו את הביטחון העצמי ותחושת הערך העצמי.

הכלב נמצא שם עבור הילד במאה אחוזים. שקט ושליו מצד אחד ופעלתן מלא שמחה מצד שני.

מספק אהבה ללא תנאי ומקבל את הילד בדיוק כפי שהוא ללא שום רצון לשנות אותו.

הכלב המאומן לעולם אינו מאבד את סבלנותו, אמונו והביטחון שהוא חש כלפי הילד. ועצם נוכחותו של הכלב מורידה את הלחץ מהילד וזה כשלעצמו אולי היתרון הגדול ביותר בטיפול הרגשי בעזרת כלבים.

מקורות:

  • www.kidneeds.com
  • www.pawsforpeople
  • www.petfinder.com
חזור

שאל את המומחה

יש לכם שאלה? אני כאן כדי לעזור. השאירו פרטים ליצירת קשר, תארו במספר מילים את סיבת הפניה ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.

אישימכלב גם ברשתות החברתיות